Да си спомним за Илиана Михова | 2024
Илиана Михова е родена на 15.10.1964 година в Габрово. Завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив през 1991 година. От 1991 до 2001 Михова е балетист в Северняшкия ансамбъл, а от 2001 е главен хореограф. Емблема в творчеството на Михова е завещаната на Северняшкия ансамбъл постановка „Пролетни игри“ по музика на Георги Андреев, направила премиера през 2004 година по повод 45 годишнината на Северняшкия ансамбъл.
На 11.11.24 г. се навършиха 18 години от смъртта на Илиана Михова.
Поклон пред паметта й.
……..
“ – Какво ви привлече в хореографията?
– Как да ви кажа – хореографията – това е животът ми. Аз се занимавам с балет от шестгодишна, но ме привлякоха народните танци и се насочих към тях. Когато реших да стана хореограф, бях доста уплашена,защото не знаех как ще ме приемат колегите. Всичко обаче потръгна, особено след първите ни успехи на сцената. Колегите танцьори ми се довериха и получих тяхната подкрепа, което е много важно за мен.
– Не ви ли се е искало да сте на сцената, докато гледате танцьорите?
– Разбира се, че ми липсват танците. В началото се опитвах да съчетавам нещата, но разбрах, че няма да стане. Просто няма да имам вярната гледна точка. Сега удоволствието ми идва от това да гледам как нещо, което съм създала, се възприема от публиката.
– Как измисляте танците, които правите?
– Обикновено решавам да направя нещо и започвам да мисля само за него. Сега например трябва да правя един женски обреден танц тип лазарски от Тутраканско. Този танц е уникален и никой не го е правил досега, това ме провокира да го направя. Един хореограф не може сам да направи всичко. Работата е винаги екипна. Първо подбираме музиката с композитора, споделяме си идеите, обменяме и съгласуваме решенията си. Нещата вървят ръка за ръка, така се обогатява крайният ни продукт.
– Как минава денят на един хореограф?
– Обикновено започваме със загряване, което на наш език наричаме екзерсис. След това работим по различните елементи от танците, изчистваме нещо, което не ни харесва. Работя поотделно и с младите ни колеги. В последно време подмладихме състава и сега средната му възраст е около 24 години. Когато вече сме обработили танца, го съчетаваме с хора и оркестъра.
– Като хореограф на народни танци какво послание бихте отправили към читателите ни?
– Посланието ми е едно – да запазят в себе си обичта към традицията, обичаите ни. Ние се опитваме на сцената да поднесем красотата на българската традиция и да покажем непреходността и връзката между поколенията. Така се стремим да възкресим интереса към фолклора и мисля, че успяваме.“
МИХОВА, Илиана. Народните танци разкриват красотата на традициите ни и непреходността между поколенията / Илиана Михова ; Въпросите зададе Елина Кюркчиева. // Посоки (Плевен), ХIV, N 222, 19 ноем. 2003, с.4: с портр.