Три десетилетия води хорото на северняците Гето Ценковски | 2025

Днес 86 години празнува Гето Ценковски, дългогодишен хореограф на Северняшкия ансамбъл. Пожелаваме му много здраве и дълголетие. Гето Ценковски е доказан творец, дал сърцето и душата си на ансамбъла. Благодарим за богатството, което ни е оставил. 

Постановките на Ценковски до ден днешен красят репертоара на Северняшкия ансамбъл. Част от тях са „Лазарски импресии“, „Балканджийска сюита“, „Буенек“, „Коледари“, „Полянци“. Емблема на ансамбъла е постановката „Видински танци“.

В следващите редове представяме статията на Димитър Стойков „Три десетилетия води хорото на северняците Гето Ценковски“, публикувана във в. „Посоки“ през 1999г. 

 

Три десетилетия води хорото на северняците Гето Ценковски

„Външността му не издава тежестта на годините може би защото хореографът на Северняшкия ансамбъл Гето Ценковски знае силата и внушението, което имат фигурата и облеклото на човека. Ако става дума за танцьори, певци и изпълнители, той е категоричен – всичко трябва да е красиво и хармонично.

  – За 28 години в ансамбъла – всичко минава през погледа и главата ми. Облеклото, строят, танците…Като излезеш на сцената, няма време, няма начин да се оправи. Обиколил съм България и сума страни по света с нашия състав. Но като нашия фолклор няма никъде….  

   Може би защото е роден в едно талантливо село – Долни Луковит, откъдето са се пръкнали майстори и артисти, Гето не пада по-долу от съселяните си. Още в Окръжния кооперативен съюз, където е бил художествен ръководител на състава, любовта към голямата сцена го преследва, докато не се успокоява като танцьор, а после и хореограф на Северняшкия ансамбъл. И досега помнят неговата помощ и приятелски жест редица ръководители на състави и танцьори. Освен квалифициран специалист Гето Бенковски е и естет по рождение.

    И макар че е автор на десетки танци и постановки, в своята класация слага “Балканджии”, “Пролетна сюита”, “Лазарки”, “По Коледа”, “Ганкино”. Всичките известни на специалисти и участници, посрещани с радост от публиката. Всичките обаче под знака на северняшкия фолклор и традиция. Защото Гето Ценковски обича да казва, че нашият Северняшки ансамбъл е създаден именно за съхраняване на традициите на Мизия и Северна България. В тая безкрайна огърлица от автори, създатели и майстори се вписва и името на хореографа на Северняшкия ансамбъл, който от януари 1971 год. и до ден днешен работи там.“

Димитър Стойков; снимка: Павел Митов.

Facebook
Twitter
LinkedIn